Gemini AS-12TOGO Mobile 12" PA System w/ Bluetooth
MSRP:
(You save )
(No reviews yet) Write a Review
15 people looking at this.
Specialized Shipping Item / Fixed Shipping
Description
Mobile 12" PA system with Bluetooth wireless technology & USB/SD playback, 2 Mic channels with EQ, RCA LINE IN/OUT, AUX IN, wheels and transport handle, 1,500W Peak
The AS-12TOGO brings plenty of amazing sound to any room thanks to its 12” high-excursion, low-frequency driver and high-frequency compression driver. The powerful, integrated 400W Class AB amplifier drives those speakers with the lowest possible distortion, giving the AS-12TOGO a linear frequency response from 40Hz to 19KHz.
The AS-12TOGO has its own internal media player, Bluetooth capability for wireless music streaming, and FM radio – perfect for when you’re on the road. Even more, it allows you to play your own digital files from USB sticks or SD cards. The internal battery is capable of delivering hours of cord-free entertainment and charging is simple. Simply plug the speaker into mains power using the included AC to DC power adapter or any 12V DC power source – like a vehicle battery.